Часта задаюць пытанні

Падкажыце:
1) Ці маюць права выкладчыкі адправіць дзіця дадому пераапранацца, калі лічаць, што яго адзенне не адпавядае "дзелавому стылю"?
2) Чаму ў нашых крамах прадаюцца гарнітуры для хлопчыкаў, якія мала таго, што на 50% з сінтэтыкі, дык яшчэ і нельга сціраць, толькі хімчыстка? (Форму майго сына неабходна чысціць кожны тыдзень, у хімчыстку не набегаешся).
Адказ:
Навучэнец агульнаадукацыйнай установы не можа быць адпраўлены дадому для пераапранання, т.я. у час яго знаходжання ў агульнаадукацыйнай установе адказнасць за захаванне яго жыцця і здароўя нясуць педагогі.
У бягучым годзе прадпрыемствы "Беллегпрама" абнавілі асартымент мадэлей адзення дзелавога стылю на 80 працэнтаў. У гандлёвай сетцы рэспублікі прадстаўлена адзенне для хлопчыкаў і дзяўчынак з паўшарсцяных тканін, вельвета, тканін з утрыманнем натуральных і сінтэтычных валокнаў. Уся прадукцыя выраблена з улікам патрабаванняў санітарных правіл, якія прад'яўляюцца да тавараў гэтага асартыменту.
У мадэлях заплечнікаў і ранцаў абавязкова прысутнічаюць святлоадбіўныя элементы для забеспячэння бяспекі школьнікаў. Пры вытворчасці скургалантарэйных тавараў выкарыстоўваюцца воданепрымальныя матэрыялы, зручныя ў эксплуатацыі. Цяпер вытворчасцю тавараў для дзяцей школьнага ўзросту заняты 13 швейных і 7 трыкатажных прадпрыемстваў, а таксама 12 гарбарна-абутковых і 2 скургалантарэйныя арганізацыі.

Пытанне:
Ці абавязковы для вучняў сярэдніх школ факультатыў "Асновы бяспекі жыццядзейнасці"?
Адказ:
Факультатыў "Асновы бяспекі жыццядзейнасці" з'яўляецца абавязковым для вывучэння ўсімі навучэнцамі 5-9 класаў агульнаадукацыйных школ.

Пытанне:
Якая максімальная напаўняльнасць груп для правядзення факультатыўных заняткаў?
Адказ:
Нарматыву, які рэгулюе напаўняльнасць груп для правядзення факультатыўных заняткаў, не існуе. Рэкамендуемая напаўняльнасць групы - не больш за 10 чалавек.

Пытанне:
1. Колькі працэнтаў пропускаў можа мець вучань групы СМГ, каб яму можна было паставіць за чвэрць "не атэставаны".
2. Каму ставіць "вызвалены", а каму "не атэставаны"
3. Як ставіць залік навучэнцам у якіх ЛФК?
Адказ:
Пытанне 1. Колькі працэнтаў пропускаў можа мець навучэнец групы СМГ, каб яму можна было паставіць за чвэрць "не атэставаны"?
Пры выкарыстанні розных крытэрыяў для вызначэння выніковай адзнакі па вучэбным прадмеце "Фізічная культура і здароўе" нарматыўнымі дакументамі Міністэрства адукацыі не рэгламентуецца колькасць прапушчаных вучням урокаў на працягу чвэрці. Права выстаўлення выніковай адзнакі пры выкананні патрабаванняў вышэйзгаданых дакументаў прадастаўлена настаўніку. Усе спрэчныя пытанні вырашаюцца на пасяджэнні педагагічнай рады ўстановы адукацыі.

Пытанне 2. Каму ставіць "вызвалены", а каму "не атэставаны"?
Незалежна ад таго, наведваў ці не наведваў навучэнец ўрокі, якія не супадаюць з тэрмінамі, указанымі ў даведцы аб стане здароўя, ён можа быць атэставаны толькі пры наяўнасці бягучых адзнак за розныя (не супрацьпаказаныя) віды дзейнасці падчас урокаў. Пры адсутнасці бягучых адзнак навучэнец атэстуецца ў форме "не атэставаны (па ўважлівай прычыне)". Атэстацыя вучняў, якія па стану здароўя часова або пастаянна вызвалены ад урокаў па вучэбным прадмеце "Фізічная культура і здароўе", ажыццяўляецца ў форме "вызвалены(а)" пры адсутнасці бягучых адзнак. Пры наяўнасці бягучых адзнак (незалежна ад іх колькасці), атрыманых за розныя (не супрацьпаказаныя) віды дзейнасці падчас урокаў, выніковая атэстацыя ажыццяўляецца згодна з нормамі ацэнкі вынікаў вучэбнай дзейнасці навучэнцаў агульнаадукацыйных устаноў па вучэбных прадметах.

Пытанне 3. Як ставіць залік навучэнцам, у якіх ЛФК?
Пры правядзенні прамежкавай і выніковай атэстацыі за год навучэнцам, якія займаюцца ў спецыяльнай медыцынскай групе або лячэбнай фізічнай культуры, выстаўляюцца "залічана".

Пытанне:
Па якім прынцыпе павінна адбывацца дзяленне вучняў па прадмеце Замежная мова?
Адказ: Дзяленне класа на групы па ўзроўні засваення вучнямі зместу вучэбнага прадмета недапушчальна. Класны кіраўнік ажыццяўляе дзяленне класа на групы з улікам індывідуальных асаблівасцей вучняў, ствараючы роўныя ўмовы для арганізацыі адукацыйнага працэсу па замежнай мове.

Пытанне:
Падкажыце, калі ласка, пры якой тэмпературы паветра вучні 4 класа могуць займацца на вуліцы фізкультурай у восеньскі, зімовы і вясновы сезоны.
Адказ:
Мэтазгодна правядзенне ўрокаў па фізічнай культуры і здароўю на адкрытым паветры пры тэмпературы паветра не ніжэй - 15 º С і хуткасці руху паветра 1-3 м / сек.

Пытанне:
Як павінны дзяліцца класы на групы пры вывучэнні замежнай мовы?
Адказ:
З 2015/2016 навучальнага года ў агульнаадукацыйных установах па навучальным прадмеце "Замежная мова" прадугледжана дзяленне класаў на 2 групы.

Тэлефон: 8-0165-61-68-05 Факс: 8-0165-61-68-05