Прафарыентацыя выпускнікоў

Мэта прафесійнай арыентацыі навучэнцаў разглядаецца ў агульнай сувязі з шырэйшымі мэтамі і задачамі працоўнай падрыхтоўкі школьнікаў. Мэта працоўнай падрыхтоўкі вызначана наступным чынам:
- сфарміраваць у школьнікаў гатоўнасць да грамадска-карыснай, прадукцыйнай працы, г. зн. выпрацаваць сукупнасць якасцей і ўласцівасцей, якія абумоўліваюць патрэбнасць і магчымасць паспяхова працаваць з карысцю для грамадства і з задавальненнем для сябе;
- гэта фармаванне пачуцця грамадскага абавязку, працавітасці, свядомага і добрасумленнага стаўлення да працы, калектывізму, арганізаванасці, дысцыплінаванасці.

Важным кампанентам сістэмы прафесійнай арыентацыі навучэнцаў з'яўляецца прафесійная асвета - паведамленне школьнікам звестак аб розных прафесіях, іх прызначэнні ў развіцці эканомікі, запатрабаваннях у кадрах, умовах працы, патрабаваннях, якія прад'яўляюцца прафесіяй да псіхафізіялагічных якасцяў асобы, спосабах і шляхах іх атрымання, аплаце працы.

Акрамя таго, вучні павінны ведаць асноўныя агульнапрацоўныя і агульнавытворчыя паняцці: што такое культура працы, працоўная дысцыпліна, прынцыпы планавання, структура прадпрыемства, аплата па акладу, аплата па канчатковых выніках працы і г.д.

Задача па азнаямленні вучняў з сучаснымі прафесіямі, інфармаванні іх аб патрэбнасцях рынку працы пастаўлена і ў Асноўных напрамках рэформы агульнаадукацыйнай школы.

На гэтай старонцы можна атрымаць інфармацыю пра найбольш запатрабаваныя і папулярныя прафесіі, пра самыя рэйтынгавыя навучальныя ўстановы, правілы і магчымыя памылкі пры выбары прафесіі і шмат іншай карыснай інфармацыі для будучых абітурыентаў.

Азнаёміцца ​​з агульнарэспубліканскім банкам вакансій па працоўных месцах і вакансій г. Пінска можна на афіцыйным сайце Пінскага гарвыканкама ў раздзеле "Вакансіі".

Тэлефон: 8-0165-61-68-05 Факс: 8-0165-61-68-05