Інфармацыя пра Апякунскі Савет устаноў агульнай сярэдняй адукацыі

Што такое апякунскі савет і хто прымае рашэнне аб яго стварэнні?

Папячыцельскі савет з'яўляецца органам самакіравання ўстановы адукацыі і ствараецца з мэтай аказання садзейнічання ў забеспячэнні яго дзейнасці і развіцці.

Рашэнне аб стварэнні апякунскай рады прымаецца ініцыятыўнай групай, у склад якой могуць уваходзіць законныя прадстаўнікі навучэнцаў, педагагічныя работнікі, прадстаўнікі грамадскіх аб'яднанняў і іншых арганізацый, іншыя асобы.

Якім дакументам рэгламентуецца дзейнасць апякунскай рады ў рэспубліцы?

Дзейнасць апякунскай рады ажыццяўляецца ў адпаведнасці з Палажэннем аб апякунскай радзе ўстановы адукацыі, зацверджанай пастановай Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 25.07.2011 № 146.

Хто ўзначальвае апякунскі савет? Хто ўваходзіць у склад апякунскай рады школы?

Вышэйшым органам кіравання апякунскай радай з'яўляецца агульны збор. Узначальвае агульны сход апякунскай рады старшыня апякунскай рады, які выбіраецца на 3 гады.

У склад апякунскай рады могуць уваходзіць законныя прадстаўнікі навучэнцаў, педагагічныя работнікі, прадстаўнікі грамадскіх аб'яднанняў і іншых арганізацый, іншыя асобы. Выкананне членамі апякунскай рады сваіх функцый ажыццяўляецца выключна на бязвыплатнай аснове.

На вырашэнне якіх задач накіравана дзейнасць апякунскіх саветаў?

Задачам дзейнасці апякунскай рады з'яўляюцца:

- садзейнічанне ўстанове адукацыі ў развіцці матэрыяльна-тэхнічнай базы, забеспячэнні якасці адукацыі;

- распрацоўка і рэалізацыя планаў сваёй дзейнасці ў інтарэсах установы адукацыі;

- садзейнічанне ў паляпшэнні ўмоў працы педагагічных і іншых работнікаў установы;

- вызначэнне напрамкаў, форм, памераў і парадку выкарыстання сродкаў апякунскай рады, у тым ліку на:

- умацаванне матэрыяльна-тэхнічнай базы;

- удасканаленне арганізацыі харчавання навучэнцаў;

- правядзенне спартыўна-масавых, фізкультурна-аздараўленчых, сацыяльна-культурных, адукацыйных мерапрыемстваў;

- іншыя мэты, не забароненыя заканадаўствам;

- садзейнічанне ва ўсталяванні і развіцці міжнароднага супрацоўніцтва ў сферы адукацыі;

- мэтавае выкарыстанне сродкаў апякунскай рады.

Ці мае права кіраўнік установы адукацыі прыцягваць для фінансавання школы сродкі бацькоў?

У адпаведнасці з Палажэннем аб апякунскай радзе ўстановы адукацыі фінансаванне ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі можа ажыццяўляцца з розных крыніц, не забароненых заканадаўствам. Для вырашэння актуальных задач устаноў агульнай сярэдняй адукацыі кіраўнік ва ўзаемадзеянні з апякунскай радай мае права прыцягваць дадатковыя крыніцы фінансавання, у тым ліку спонсарскую дапамогу і сродкі бацькоў.

Бацькоўская дапамога можа аказвацца толькі на добраахвотнай аснове. Пералічэнне сродкаў ажыццяўляецца па квітанцыі на разліковы рахунак установы адукацыі.

Як фарміруюцца фінансавыя сродкі апякунскай рады?

Фінансавыя сродкі апякунскай рады фармуюцца з добраахвотных унёскаў, якія залічваюцца на бягучы (разліковы) рахунак па ўліку пазабюджэтных сродкаў установы адукацыі, і выкарыстоўваюцца па мэтавым прызначэнні ў адпаведнасці з рашэннем апякунскай рады.

Ці могуць члены бацькоўскага камітэта ініцыяваць збор (пералічэнне) грашовых сродкаў установе адукацыі?

Міністэрства адукацыі ў адпаведным лісце ва ўпраўленні адукацыі аблвыканкамаў, камітэт па адукацыі Мінгарвыканкама асабліва звярнула ўвагу на недапушчальнасць выканання функцый апякунскай рады членамі бацькоўскага камітэта.

Як Міністэрства адукацыі рэагуе на сітуацыю па зборы грашовых сродкаў з бацькоў?

Звароты грамадзян, якія змяшчаюць звесткі аб меркаваных фактах збору сродкаў ва ўстановах адукацыі, знаходзяцца на пастаянным кантролі Міністэрства адукацыі.

Міністэрства адукацыі накіравала ва ўпраўленні адукацыі аблвыканкамаў, камітэт па адукацыі Мінгарвыканкама ліст, у якім асаблівая ўвага звернута на недапушчальнасць фарміравання фінансавых сродкаў апякунскай рады ў парушэнне патрабаванняў пункта 24 Палажэння ў частцы фарміравання фінансавых сродкаў апякунскай рады.

Тэлефон: 8-0165-61-68-05 Факс: 8-0165-61-68-05